BULGARİSTAN ROMANYA TURU Sofya/Bükreş/Varna

BULGARİSTAN ROMANYA TURU Sofya/Bükreş/Varna
BULGARİSTAN ROMANYA TURU Sofya/Bükreş/Varna
BULGARİSTAN ROMANYA TURU Sofya/Bükreş/Varna
BULGARİSTAN ROMANYA TURU Sofya/Bükreş/Varna
BULGARİSTAN ROMANYA TURU Sofya/Bükreş/Varna
BULGARİSTAN ROMANYA TURU Sofya/Bükreş/Varna
BULGARİSTAN ROMANYA TURU Sofya/Bükreş/Varna
BULGARİSTAN ROMANYA TURU Sofya/Bükreş/Varna
Tur Detay İki Kişilik Oda Kişi Başı Tek kişilik Oda İlave Yatak Çocuk Fiyat 2. Çocuk Fiyat Taksit Seçenekleri
BULGARİSTAN ROMANYA TURU Sofya/Bükreş/Varna
4* Oteller
299,00 EUR 419,00EUR 299,00EUR 0-5 Yaş
199,00EUR
06-11 Yaş
279,00EUR
Ödeme Seçenekleri

Romanya – Bulgaristan Turu
Sofya (1) Bükreş (2) Varna (1)
Plovdiv Sofya, Köstence, Bükreş, Transilvanya, Braşov, Nessebar Varna,

BRAŞOV-SINAIA-BRAN-DRAKULA ŞATOSU TURU 

Tur Tarihleri: 31 Ekim -05 Kasım 2017  (4 Gece - 6 Gün)

 


1.Gün İstanbul-Plovdiv
Saat 22.00’de Kadıköy Evlendirme Dairesi önünde buluşma ve hareketimizi takiben B.Çekmece Atirus tan 23.30 katılacak misafirlerimizi de alıp,  katılacak misafirlerimizi de alıp, Kapıkule sınır kapısına doğru hareket. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Plovdiv'e doğru harekete ediyoruz. Geceleme otobüsümüzde.
 

2.Gün Plovdiv-Sofya
Erken saatlerde Plovdiv'e varışın ardından şehir turumuza başlıyoruz. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Plovdiv, Makedon, Trak ve Roma krallıkları döneminde tarihte hep farklı isimlerle yer almış, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de Filibe ismini almıştır. Burada yapacağımız şehir turunda; Cuma Camii, Sveta Bogoroditsa Kilisesi, antik tiyatro ve eski Plovdiv görülecek yerlerdir. Şehrin en hareketli caddesi Batenberg’de alışveriş ve kişisel ihtiyaçlarınız için verilecek serbest zamanın ardından Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya hareket. Varışımızla birlikte Sofya şehir turumuza başlıyoruz. St. Nedelya Kilisesi, Rus Kilisesi, Rotanda Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, parlamento, Sofya Üniversitesi, Aleksander Nevski Katedrali, başbakanlık, NDK Ulusal Kültür Sarayı turumuzda görülecek yerler arasındadır. Ayrıca ulu önder M.Kemal Atatürk’ün yeniçeri elbisesi giyerek katıldığı balonun yapıldığı ordu evini de görme fırsatımız olacak. Turumuzun ardından verilecek serbest zamanın bitiminde otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde.
 

3.Gün Sofya-Veliko Tarnovo-Bükreş
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Bükreş’e doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde ilk durağımız Bulgaristan’ın en büyük şehirlerinden biri olan, eski başkent Veliko Tarnovo olacak. Varışımızın ardından yapacağımız panoramik turda; Ulusal Müze ve Kırk Azizler Müzesi görülecektir. 206 metre yükseklikteki Tsarevets Kalesi’ni ve içinde yer alan kiliseleri ziyaret ediyoruz. Turumuzun bitiminde Romanya'ya ve başkent Bükreş’e doğru devam ediyoruz. Varışımızın ardından şehir turuna başlıyoruz. Bükreş’in en güzel ve en hareketli merkezi Cumhuriyet Meydanı, Büyük Kütüphane, Zafer Takı, Bükreş Üniversitesi binası, Milli Tiyatro, Çavuşesku döneminde yaptırılan Parlamento Binası, Kraliyet Sarayı, Kretzulescu ve Stavropoleos kiliseleri panoramik olarak görülecek yerlerdir. Verilecek serbest zamanın ardından rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar serbest zaman. Toplanma, otelimize transfer ve odalara yerleşme.  Geceleme otelimizde.
 

4.Gün Bükreş (Braşov-Sinaia-Bran-Drakula Şatosu)
Serbest uyanma ve gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek Braşov-Sinaia-Bran-Drakula Şatosu turuna katılabilirler. Turumuza, filmlere ve romanlara konu olmuş Transilvanya bölgesi ile başlıyoruz. Günümüzde tarihi dokusunu halen koruyabilmiş yerleri göreceğimiz bu turda ilk olarak Sinaia’da bulunan Peles Kalesi ve Şatosu’nu göreceğiz. Ardından Bran’da yer alan efsanevi Drakula Şatosu’nu ziyaret ediyoruz. Buradaki turumuzun ardından Braşov’a hareket ediyoruz. Varışın ardından yapacağımız panoramik turda; Sfatului Meydanı, Muresenilor Evi Müzesi, Tarih Müzesi, Kara Kilise ve şehir surları görülecektir. Rehberimizin vereceği serbest zamanın bitiminde Bükreş’e ve otelimize transfer. Geceleme otelimizde.
 

5.Gün Bükreş-Varna
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Varna'ya doğru yola çıkıyoruz. Varna’ya varışımızın ardından gerçekleştireceğimiz panoramik şehir turumuzda; Roma Hamamı, Arkeoloji Kompleksi, Bazilika ve Katedral görülecek yerler arasındadır. Panoramik şehir turumuz sonrası kulüpler, barlar, kafeler ve restoranlarla süslü olan kordonda yürüyüş ve serbest zaman. Rehberimizin bildireceği saatte toplanma, otelimize transfer ve odalara yerleşme. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Bulgar Tavernası Gecesi turuna katılabilirler. Geceleme otelimizde.
 

6.Gün Varna-Nessebar-Burgaz-İstanbul
Uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından İstanbul'a dönüş için yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde ilk durağımız olan, anakaraya dar bir geçit ile bağlı olan bir yarımada üzerine kurulu, 1983 yılından beri Unesco Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan Nessebar Antik Kenti’ne geçiyoruz. Tarihi yarımadada bin yıldır varlığını koruyan Roma, Bizans ve ortaçağ kalıntıları ile Bulgar kiliseleri bulunur. Kent 13.yy ve 14.yy’lardan kalma kiliseleri ile ünlü iken kiliselerin özellikle cephe tasarımları ilgi çekicidir. Buradaki turumuzun bitiminde Burgaz’da yapacağımız panoramik şehir turumuzun ardından İstanbul'a doğru yola çıkıyoruz. Geç saatlerde İstanbul'a varış ve turumuzun sonu.

SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ (Vize reddi ile karşılaşan misafirlerin veya hastalık sorunu nedeni ile tura katılması mümkün olmayacak misafirlere tur bedeli kadar ödeme yapılmasını sağlamaktadır.( Seyahat iptali nedeniyle tazminat başvurularında uygulanacak sigortalı katılım payı (muafiyet) vize ile ilgili iptallerde % 25, diğer hallerde %18 oranındadır. Teminat detayları sigorta şartnamesinde yer almaktadır.. Bununla birlikte bagaj kaybından, hasarına, hırsızlıktan, ferdi kaza teminatına kadar birçok ek teminatı barındırmaktadır.) İptal teminatında tur bedeli kişi başı 3000 euro ile sınırlıdır.
Seyahat güvence paketi ücreti tur bedeliniz ile orantılı olarak değişmektedir.
*Otobüste koltuk numarası ve yer garantisi verilmemektedir.


Rezervasyon Detayları
A- Tarafınıza gönderilen Tur Kayıt formunun  çıktısını tur esnasında yanınızda bulundurmanız zorunludur.
B-Rezervasyon yaptırılan kişi için gerekli irtibat bilgilerinin verilmesi zorunludur. Tarafımıza bu bilgiler eksik verildiği takdirde oluşabilecek olası aksiliklerde nokta tur sorumlu tutulamaz.
C-Rezervasyon esnasında Pasaport numaranızı, T.C Kimlik numaranızı ve Doğum tarihinizi gün ay ve yıl olarak tarafımıza belirtiniz.

Değişiklik Ve Tur Programının Uygulanması
Acente rehberi gerek duyduğu taktirde tur programının akışını daha verimli hale getirebilmek amacı ile gezilecek yerlerin güzergahında yoğunluğa göre yol güzergahında ve geçilmesi planlanan sınır kapılarında değişikliğe gidebilir. Schengen Vize ile seyahat İmkanı, Yeşil pasaporta vize gerekmemektedir.

TUR KATILIM KOŞULLARIDIR MUTLAKA OKUYUNUZ
1-Nokta Tur; havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Paket tura katılacak sayının yeterli olmaması durumunda 7 gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir. Turun iptali durumunda vize ücreti iade edilmez.
2- Uçuş saatlerimizi bürolarımızdan öğrenebilirsiniz. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat    değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Nokta Tur  sorumlu tutulamaz. Nokta  Tur, gerekli gördüğü durumlarda; tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Şehir tanıtım turları şehre varış saatine göre bir sonraki gün gerçekleştirilebilir.
3- Uçaklı turlara katılan kişiler için yapılması gereken Check-in ve boarding işlemleri kişisel işlemler olup, misafir tarafından uçuş öncesinde havalimanlarında ilgili havayolu kontuarlarında yada on-line olarak havayolu firmalarının internet sitelerinden yapılması zorunludur.
4- Uçuşlarda oluşabilecek son dakika rötarları ve kapı değişiklikleri havaalanlarında sesli anons edilmekte ve  alanda ki bilgi panolarında gösterilmektedir. Bu bilgiler kişiler tarafından takip edilmelidir.
5- Tura katılım için Nokta Tur tarafından bildirilen saatlerde belirtilen havaalanında hazır bulunmayan, check-in ve boarding işlemlerini zamanında yaptırmayan, check-in ve boarding işlemlerini zamanında yaptıran ancak uçağa binmeyen kişilerin uçuşu gerçekleştirememelerinden Nokta Tur sorumlu değildir. Uçağı kaçıran kişilerin tura dahil olmaları için gerekli olacak gidiş-dönüş yeni uçak biletleri ve gidilecek bölgedeki transferlerine dair oluşacak tüm masraflar kendilerine aittir.
6- Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün yapılabilir. Programa dahil olarak belirtilen öğle ve akşam yemeği servisleri gerekli görüldüğü durumlarda veya uçuş saatlerindeki değişiklikler nedeni ile acentenin belirlediği restoranlarda verilebilir.
7- Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay süreli ve Yasal olarak geçerli pasaport olması mecburidir. Misafir pasaportlarının hasar görmemiş/yıpranmamış/yırtılmamış olması zorunludur. Kişilerin gidilecek ülkelere giriş için gerekli olan yasal yükümlülükleri yerine getirmeleri zorunludur.
8- Nokta Tur Yolcu ile konsolosluk arasında aracı konumundadır. Konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda vize vermeme hakkına sahiptir, Yolcunun vize alamaması ile ilgili olarak Nokta Turun hiç bir sorumluluğu yoktur. Nokta Tur sadece Aracı kurum görevini üstlenmektedir. Şahsi vize başvurularında Nokta Tur’un herhangi bir yaptırımı ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Tüketiciler bu şartları kabul ederek tura kayıt yaptırmışlardır.
9- Panoramik şehir turu, şehirlerin tanıtımı için düzenlenen 2-3 saat süreli turlardır. Şehir turları ve ekstra turlar, içeriği değişmemek şartıyla farklı günlerde düzenlenebilir. Ekstra tur fiyatları, içerik ve katılımcı sayısına göre değişiklik gösterebilir.
10- Programda ekstra olarak belirtilen geziler yeterli katılım olmaması halinde yapılamayabilir. Turların yapılamamasından Nokta Tur sorumlu tutulamaz.  Yol üzerinde yapılan ekstra turlar tüm yolcuların katılımı olmasa dahi gerçekleştirilecektir. Yol üzeri yapılacak olan ekstra turlarda; tura katılmayacak olan misafirlerimiz rehberimiz tarafından kente girmeden önce yer alan dinlenme alanlarına yönlendirilecektir. Yol üzerinde yapılan ekstra turlara katılmak istemeyen yolcular, mola yerinde beklemeyi kabul ederek tura katılmışlardır. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından  Nokta Tur  sorumlu tutulamaz.
11- Tura iştirak eden kişilerin, şahsi eşyaları, çantaları, valizleri kendi sorumluluğunda olup, unutulan/kaybolan/çalınan eşyalardan Nokta Tur sorumlu değildir. Unutulan eşyaların bulunma durumlarında Ülkeye ve/veya kişiye ulaştırılması sırasında yapılan masraflar eşya sahibine aittir.
12- Nokta Tur, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, 3.yatak standart yataktan küçüktür. Fiyat listesinde belirtilen Çocuk fiyatları ancak çocuğun iki yetişkin yanında konaklaması durumunda geçerlidir.  Otellerde sunulan kontinental kahvaltı tereyağı, reçel veya bal, ekmek, çay veya kahve ile meyve suyundan oluşmaktadır.  Grup kahvaltıları ayrı bir salonda servis edilebilir.
13- Fiyatlarımıza tur programında belirtilen detaylar ve havalimanı vergileri dâhildir. Gün içerisindeki kur değişimleri TL fiyatlara yansıtılmaktadır. Ödeme anındaki kurlar geçerlidir.
14- Tura katılan kişilerin seyahat sırasında yanlarında Seyahat Sigortalarını bulundurmaları gerekmektedir.
15- Turlar başka acente turları ile birleştirilebilir. Bu gibi durumlarda Nokta Tur misafirleri Nokta Tur  sorumluluğundadır.
16- 18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne veya babalarından biri veya ikisi ile beraber tura katılmadığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvaffakatnamelerin seyahat sırasında kişilerin yanında bulundurulması zorunludur.
17-Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ile ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

İstanbul-Plovdiv-Sofya-Veliko Tarnovo-Bükreş-Varna-Burgaz-İstanbul arası otobüs ile ulaşım hizmeti
Belirtilen oteller veya benzerlerinde Sofya'da 1 gece, Bükreş'te 2 gece, Varna'da 1 gece olmak üzere toplam 4 gece oda kahvaltı konaklama
Panoramik Plovdiv, Sofya, Veliko Tarnovo, Bükreş, Varna, Nessebar, Burgaz turları
Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
Zorunlu seyahat sigortası
KDV dahildir

Yukarıda ve programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet
Programda ekstra olduğu belirtilen turlar
Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları
Programda yer almayan öğle ve akşam yemekleri
Müze ve ören yeri giriş ücretleri
Yurt dışı çıkış harcı (İlgili bankalara veya havalimanındaki maliye veznesine yatırabilirsiniz)
Schengen vize ücreti(130 Euro)(Geçerli çok girişli Schengen veya yeşil pasaportu olan misafirlerimizin vize almasına gerek yoktur. Geçerli vizesi olan misafirlerimizin vizelerinin çok girişli olması hususuna dikkat etmeleri gerekmektedir)

 

Extra Turlar
Braşov-Sınaıa-Bran-Drakula Şatosu 40 Euro 
Turumuza, filmlere ve romanlara konu olmuş Transilvanya bölgesi ile başlıyoruz. Günümüzde tarihi dokusunu halen koruyabilmiş yerleri göreceğimiz bu turda ilk olarak Sinaia’da bulunan Peles Kalesi ve Şatosu’nu göreceğiz. Ardından Bran’da yer alan efsanevi Drakula Şatosu’nu ziyaret ediyoruz. Buradaki turumuzun ardından Braşov’a hareket ediyoruz. Varışın ardından yapacağımız panoramik turda; Sfatului Meydanı, Muresenilor Evi Müzesi, Tarih Müzesi, Kara Kilise ve şehir surları görülecektir.

Bulgar Taverna Gecesi 40 Eur (02-12 Yaş 25 Euro)
Balkan müzikleri eşliğinde, Balkan mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz unutulmaz bir gece.
mısafırlerımız dılerse Romanya gecesı yemeklı 40 euro

Yurt dışına seyahat edecek tüm yolcularımızın, mevcut geçerli bulunan pasaportlarının ilk alış tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır. Ayrıca seyahat bitimi itibari ile geçerlilik sürelerinin 6 aylık olması gerekmektedir.

TÜRK VATANDAŞLARININ KULLANDIĞI PASAPORT TİPLERİ

Umuma Mahsus Pasaportlar (Bordo Pasaport)
Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Hususi Pasaportlar (Yeşil Pasaport)
Hususi pasaportlar Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski Bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz. Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu tür pasaport verilir. İl ve ilçe belediye başkanlarına, görevleri süresince hususi pasaport verilir. Hususi pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı tür pasaport verilir. Hususi pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise aynı türden pasaport verilmesi mümkündür. Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir. Hak sahibi ebeveynin vefatı durumunda vefat eden ebeveynden dolayı emekli aylığı (yetim maaşı) bağlanan çocuklar iş sahibi olarak değerlendirilmeyip yukarıda belirtilen diğer şartları taşımaları halinde hususi pasaport verilebilecektir..

Hizmet Pasaportları (Gri Pasaport )
Hizmet Pasaportları, Hükümetçe, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi vazifeyle dış memleketlere gönderildiklerinde veya dış memleketlerde vazifeye alınanlara, Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere verilir. Hizmet damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli hizmet damgalı pasaport verilir.

Diplomatik Pasaportlar (Kırmızı Pasaport)
Diplomatik pasaportlar, Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan Bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay birinci ve ikinci başkanlarına, Cumhuriyet Başsavcısına, orgenerallere, oramirallere, eski cumhurbaşkanlarına, yasama meclisleri eski başkanlarına, eski başbakanlar ve dışişleri eski bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanına, Valilere, Büyükşehir Belediye Başkanlarına, Büyükelçilik unvanı almış olanlar ile, Dışişleri Bakanlığı meslek mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üst düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenlere, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri nezdinde memur edilen müşavirlere, ataşelere ve muavinlerine, Hükümet adına milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya milletlerarası toplantılarla kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenlere ve yabancı devletler veya milletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenlere, siyasi kuryelere verilir. Diplomatik pasaport alabilecek durumda bulunan veya alan kimselerin sıfat veya vazifeleri devam ettiği müddetçe, eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar  dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden enaz biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli diplomatik pasaport verilir Diplomatik pasaportlar hiçbir harç veya resme tabi değildir.

Pasaport geçerlilik kriterleri
Geçerlilik tarihi, başvuru sahibinin Schengen alanını terk etmeyi düşündüğü tarihten sonra en az 3 ay daha uzun olmalıdır.
Diğer ülkeler için başvuru sahibinin ülkeyi terk etmeyi düşündüğü tarihten sonra en az 6 ay daha uzun olmalıdır.
Vizenin ve giriş/çıkış kaşelerinin basılması için en az iki boş sayfaya sahip olmalıdır.
Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır. Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir.

 


Vize Nedir?
Vize, Avrupa Birliği ve/veya gidilecek ülke kanunları tarafından belirtilen koşullar ve şartlar karşılanması koşulu ile Schengen ülkeleri sınırları içerisine giriş yapma, sınırlar içerisinde kalma ve sınırdan çıkma iznidir. Her başvuru sahibinin, vize alabilmek için gerekli tüm koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Kişilerin her birinin, kendi pasaportunda geçerli bir vizesi olması gerekmektedir.
Ebeveyninin/yasal vasisinin pasaportuna kayıtlı olmayan ve 15 yaşın altında olan ve kendisine ait şahsi pasaportu olmayan çocuklar hariç, herkesin bireysel vizeye sahip olması gerekmektedir. Çocuk, ebeveyninin/yasal vasisinin pasaportuna kayıtlı ise bu durumda söz konusu pasaporta iki tane vize etiketi yapıştırılmaktadır. Söz konusu çocuk, ebeveyninin/yasal vasisinin dosyasından ayrı bir vize başvuru formu ve diğer gerekli evraklarla birlikte başvuru yapmalıdır.
Vize Türleri
Kısa dönem vize – Schengen bölgesinde kalmak için Schengen vizesi olarak işlenir
1. Havaalanı transit vize (vize “A”)
2. 90 güne kadar kalmak için kısa dönem vize (vize “C”)
*Turistik Amaçlı   *Ziyaret (Davet) Amaçlı   *Kültür Amaçlı   *Spor Amaçlı   *Eğitim Amaçlı   *Çalışma Amaçlı
*Bilimsel Araştırma Amaçlı   *İş Amaçlı   *Resmi/Siyasi Amaçlı
Uzun dönem vize – Schengen vizesi özellikleri olan ulusal vize olarak işlenir (yani yarım sene içerisinde maksimum 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkı sağlar)
1. 90 günden fazla kalmak için vize (vize “D”)
* Çalışma Amaçlı   *Girişimcilik Amaçlı   *Eğitim Amaçlı   *Bilimsel Araştırma Amaçlı   *Aile Birleşimi Amaçlı
* Spor/Kültür/Davet Amaçlı    *Tıbbı Tedavi Amaçlı
2. Daimi oturum veya uzun dönem izni için 90 günden fazla kalma vizesi

Vize başvurusu ne zaman yapılır?
Kısa süreli (turistik) vize başvurusu planlanan seyahatin başlangıç tarihinden en fazla 3 ay önce yapılabilir. Seyahatin başlangıç tarihinden en az 15 gün içerisinde yapılması tavsiye edilir. Bundan daha geç yapılan bir başvuru zamanında işleme alınmayabilir. Konsolosluk kararını 15 takvim günü içerisinde verecektir. İstisnai durumlarda bu süre 30- 60 güne kadar uzatılabilir.
İşlem süresi pasaport konsolosluğa verildiği günden baz alınarak bilgilendirilme yapılmalıdır.

Vize başvurunuz yapıldıktan sonraki süreçte
Konsolosluk başvuru esnasında sunulan evrakların dışında farklı evraklar talep edebilir.
Başvuru sahibini şahsen görüşmeye çağırabilir.
Vize başvurunuzu reddedilebilir. Red nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamakla beraber, bazı ülkeler yazılı ve/veya sözlü açıklama yapmaktadır

Birden fazla Schengen devletine gideceksem vize başvurusunu nereye yapmalıyım?
Vize başvurunuzu seyahatinizin tek ya da temel amacının bulunduğu devletin diplomatik temsilciliğine sununuz. Eğer seyahatin temel amacı belirlenemiyorsa, vize başvurunuzu en uzun süre kalacağınız devletin diplomatik temsilciliğine sununuz. Yalnız bu formülün kullanılması mümkün değilse, vize başvurunuzu Schengen alanına giriş yapacağınız devletin diplomatik temsilciliğine, yani ilk ziyaret edeceğiniz devletin diplomatik temsilciliğine sununuz.
Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLİSTESİ

Şirket Sahipleri ( Şahıs Şirketi )
Eczacılar, Serbest Muhasebeci Ve Maali Müşavirler İçin De Geçerlidir
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi itibari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik No su Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Antetli Kağıda ( Antetli Kağıdı Yok İse A4’ün Üst Orta Kısmında Kaşe Basarak Kullanabilir ) Seyahat Tarihleri   
  ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse İsimleri Belirtilerek
  Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli )
• İmza Beyannamesi
• 2013 İşlenmiş Vergi Levhası
• Bağlı Bulunduğu Odadan Son Üç Aylık Faaliyet Belgesi ( İlk Schengenler İçin Orijinali Gereklidir) ( Var İse
  Şahıs Şirketlerinde Zorunlu Değildir )
• Oda Sicil Kayıt Sureti ( Var İse Şahıs Şirketlerinde Zorunlu Değildir )
• Sicil Gazetesi Fotokopisi ( Var İse Şahıs Şirketlerinde Zorunlu Değildir )
• İçerisinde En Az 2500-3000 TL  Meblağ Bulunan Son 6 Aylık Hareketlerini Gösterir Orijinal Hesap Cüzdanı
  Veya Sahibinin İsmi Belirtilmiş Kaşeli, İmzalı, İmza Sirküleriyle Birlikte Hesap Dökümü ( Hesap Fon Veya Altın
  Hesabıysa Döküme TL Karşılığını Gösterir Varlık Ekstresi Eklenmelidir )
* Son Aya Ait Kredi Kartı Ekstresi
* Tapu     *Araç Ruhsatı    *Diploma   *Evlilik Cüzdanı Fotokopisi
Şirket Ortakları ( Limitet Şirketleri İçin)   (Çok Ortaklı)
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtabari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
  Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik No su Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Antetli Kağıda İmza Yetkilisi ( İmza Sirkülerinde İmzası Geçen) Tarafından İmzalı Kaşeli Seyahat Tarihleri Ve
  Gidiş Amacı Belirtilmiş Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse İsimleri Belirtilerek
  Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli )
• Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Şahsi Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse
İsimleri Belirtilerek Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli) (Başvuru Sahibi Şirkette İmza Yetkilisi Değil İse
• İmza Sirküleri
• Son Üç Aylık Faaliyet Belgesi ( İlk Schengenler İçin Orijinali Gereklidir)
• 2013 İşlenmiş Vergi Levhası
• Ortakları Gösterir Sicil Gazetesi ( Başvuru Sahibinin İsmi Mutlaka Geçmeli )
• İçerisinde En Az 2500-3000 TL Meblağ Bulunan Son 6 Aylık Hareketlerini Gösterir Orijinal Şahsi Ve Şirket
   Hesap Cüzdanı Veya Sahibinin İsmi Belirtilmiş Kaşeli, İmzalı, İmza Sirküleriyle Birlikte Hesap Dökümü (
   Hesap Fon Veya Altın Hesabıysa Döküme Tl Karşılığını Gösterir Varlık Ekstresi Eklenmelidir )
   Çek Cumhuriyeti Ve İspanya Konsolosluğu Şirket Hesaplarını Kabul Etmemektedir
• Son Aya Ait Kredi Kartı Ekstresi
*Tapu   *Araç Ruhsatı   *Diploma  *Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Şirket Çalışanları: Özel Hastanede Çalışan Doktor, Hukuk Bürosunda Veya Şirkete Çalışan Avukat, Özel Okulda Öğretmen, Bankacılar İçin De Geçerlidir
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtabari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
  Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Şahsi Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse
  İsimleri Belirtilerek Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli )
• Antetli Kağıda İmza Yetkilisi ( İmza Sirkülerinde İmzası Geçen) Tarafından İmzalı Kaşeli, Düzenlenme Tarihi
  Olan Çalışanın Görevi Ve İzin Tarihleri Yazılı Dilekçe
• İmza Sirküleri
• Son Üç Aylık Faaliyet Belgesi ( İlk Schengenler İçin Orijinali Gereklidir)(Hukuk Bürosunda Çalışan Avukatlar
  İçin Yanında Çalıştığı Kişinin Baro Kaydı)
• 2013 İşlenmiş Vergi Levhası
• Ortakları Gösterir Sicil Gazetesi
• SGK İşe Giriş Bildirgesi ( Bankacılar İçin Kendi Emekli Sandıklarından Yazı )
• Avukatlar İçin Son Üç Ay İçinde Alınmış Baro Kaydı ( İlk Schengenler İçin Orijinali Gereklidir)
• SGK Hizmet Dökümü Veya Son 3 Aylık SGK Hizmetli Listesi
• Son 3 Aylık Maaş Bordurosu
• İçerisinde En Az 2500-3000 Tl Meblağ Bulunan Son 6 Aylık Hareketlerini Gösterir Orijinal Hesap Cüzdanı Veya
  Hesap Sahibinin İsmi Belirtilmiş Kaşeli, İmzalı, İmza Sirküleriyle Birlikte Hesap Dökümü ( Hesap Fon Veya
  Altın Hesabıysa Döküme Tl Karşılığını Gösterir Varlık Ekstresi Eklenmelidir )
• Son Aya Ait Kredi Kartı Ekstresi
* Tapu   *Araç Ruhsatı   *Diploma  *Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Devlet Memurları İçin: Devlet Okulunda Öğretmen, Devlet Hastanesinde Doktor Ve Askerler İçin
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtibari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
  Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik No.su Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Şahsi Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse
  İsimleri Belirtilerek Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli )
• Görev Yapılan Kurumdan Mühürlü İmzalı Görev Ve İzin Yazısı
• Son 3 Aylık Maaş Bordrosu
• İçerisinde en az 2500-3000 TL meblağ bulunan son 6 Aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya
  Hesap Sahibinin İsmi Belirtilmiş Kaşeli, İmzalı, İmza Sirküleriyle Birlikte Hesap Dökümü ( Hesap Fon Veya
  Altın Hesabıysa Döküme Tl Karşılığını Gösterir Varlık Ekstresi Eklenmelidir )
• Son Aya Ait Kredi Kartı Ekstresi
  *Tapu   *Araç Ruhsatı   *Diploma  *Evlilik Cüzdanı Fotokopisi


Emekliler İçin
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtibari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
  Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Şahsi Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse  
  İsimleri Belirtilerek Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli )
• Emekliliği Kanıtlayıcı Belge (Emekli Kimlik Kartı, SGK’dan Emekli Yazısı, Emekli Maaş Dekontu, Maaş Alınan
  Bankadan Maaş Görünür Şekilde Hesap Dökümü) Belirtilen Evraklardan Birinin Getirilmesi Yeterlidir
• İçerisinde En Az 2500-3000 TL Meblağ Bulunan Son 6 Aylık Hareketlerini Gösterir Orijinal Hesap Cüzdanı
  Veya Hesap Sahibinin İsmi Belirtilmiş Kaşeli, İmzalı, İmza Sirküleriyle Birlikte Hesap Dökümü ( Hesap Fon
  Veya Altın Hesabıysa Döküme TL Karşılığını Gösterir Varlık Ekstresi Eklenmelidir )
• Son Aya Ait Kredi Kartı Ekstresi
* Tapu   *Araç Ruhsatı   *Diploma  *Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Ev Hanımları İçin
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtabari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın 
  Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Masraflarını karşılayacak Kişiden Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Masrafların Karşılanacağını İsim
  Belirterek Beyan Edilmiş Şahsi Dilekçe
• İmza Örneği ( Ehliyet, Pasaport V.B. )
• Masraflar Eş Tarafından Karşılanıyorsa Evlilik Cüzdanı Fotokopisi Diğer Aile Üyeleri Tarafından Karşılanıyor İse
  Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  Yukarıda Belirtilen Evraklara Ek Olarak Masrafları Karşılayan Kişinin Meslek Gurubuna Göre Evrakları Eksiksiz   
  Olarak Hazırlaması Gereklidir.

Öğrenciler İçin
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtabari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın  
  Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Yeni Tarihli Orijinal Öğrenci Belgesi
• Masraflarını Karşılayacak Kişiden Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Masrafların Karşılanacağını İsim Belirterek Beyan Edilmiş Şahsi Dilekçe
İspanya Konsolosluğu Masrafları Anne Ve Baba Dışında Birinin Karşılamasını Kabul Etmemektedir
• İmza Örneği ( Ehliyet, Pasaport V.B. )
• 18 Yaş Altı Seyahat Edecek Misafirlerimiz İçin Anne Ve Baba Tarafından Noterden Muvaffakatname ( İtalya Konsolosluğu Anne Ve Baba Beraber Gitse Dahi Her Başvuruda Bu Evrakı İstemektedir )(Bazı Durumlarda Diğer Konsolosluklarda Bu Evrakı Talep Edebilir)
• Yukarıda Belirtilen Evraklara Ek Olarak Masrafları Karşılayan Kişinin Meslek Gurubuna Göre Evrakları Eksiksiz Olarak Hazırlaması Gereklidir.

Çalışmayanlar İçin
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtabari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
  Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Masraflarını karşılayacak Kişiden Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Masrafların Karşılanacağını İsim
  Belirterek Beyan Edilmiş Şahsi Dilekçe
• İmza Örneği ( Ehliyet, Pasaport V.B. )
• Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
• Yukarıda Belirtilen Evraklara Ek Olarak Masrafları Karşılayan Kişinin Meslek Gurubuna Göre Kendi Evraklarını  
  Eksiksiz Olarak Hazırlaması Gereklidir.