FENER-BALAT-AYVANSARAY YÜRÜYÜŞ TURU

FENER-BALAT-AYVANSARAY YÜRÜYÜŞ TURU
Tur Detay İki Kişilik Oda Kişi Başı Tek kişilik Oda İlave Yatak Çocuk Fiyat 2. Çocuk Fiyat Taksit Seçenekleri
Fener Balat Ayvansaray Yürüyüş Turu
Konaklama Yok
60,00 TL 60,00TL 60,00TL 0-12 Yaş
60,00TL
0-6 Yaş
60,00TL
Ödeme Seçenekleri

                     FENER BALAT AYVANSARAY YÜRÜYÜŞ TURU 
4 KASIM 2017 C.TESİ 

Gezimiz 09.00 da Cibali’deki “eski tütün deposu” olarak da bilinen Kadir Has Üniversitesi içindeki Rezzan Has Müzesi önünde buluşmayla başlayacaktır. (Buraya en kolay ulaşım Yenikapı-Taksim-HacıOsman metrosunun Haliç istasyonunda inerek sağlanabilir)

Önce kapsamlı bir restorasyonla eski bir sanayi kuruluşundan nitelikli bir eğitim kurumuna dönüşen bu yapıyı gezeceğiz. Rezzan Has Müzesi’nin Dünya çapında kendisinden söz ettiren Urartu Takıları Koleksiyonu’nu görerek Cibali sokaklarında yürüyüşümüz başlayacak. Tarihi Cibalikapısı ve Cibali Karakolu’nu görüp Gül Camisi’ne geçeceğiz. Bizans’ın gösterişli kiliselerinden birisiyken fetihten sonra camiye çevrilmiş bu yapı , özellikle iç süslemeleriyle sizi çok şaşırtacaktır. Sırada Ayakapı Noel Baba (Aya Nikola) Kilisesi var. Hristiyan dünyasının en önemli azizlerinden birisi olmasını yanında Hristiyan olmayanlarca da çocuklara hediye getirmesi ve darda kalanlara yardım etmesiyle bilinen Pataralı hemşehrimiz Aziz Nikola’nın hikayesini burada dinleyeceğiz. Buradan sonraki durağımız Fener Rum Patrikhanesi Aya Yorgi Kilisesi olacak.  Patrikhane gezisinden sonra eski Fener sokaklarında yürüyerek tarihi dokuyu inceleyeceğiz. Sırasıyla Kantemiroğlu Sarayı kalıntıları, Sancaktar yokuşu, Fener Rum Lisesi (Kırmızı Okul) ve Mesnevihane’yi gördükten sonra hüzünlü hikayesi ve ilginç mimarisiyle Sizi çok etkileyecek olan Moğolların Azize Mariası Kilisesi’ni ziyaret edeceğiz. Yovakimyan Okulu’nu da görerek öğle yemeğine geçeceğiz (serbest)

Yemek sonrası istikametimiz Balat olacak. Eski Balat sokaklarında yapacağımız yürüyüşümüzde birbirinden ilginç mimari örnekler görme ve fotoğraflama şansınız olacaktır. Eski zaman İstanbulunda ağırlıklı olarak Musevi cemaati mensubu kişilerin yaşadığı Balat’ta Çana, Yanbol ve Ahrida Sinagoglarını görüp hikayelerini dinleyeceğiz. Surp Hraştagabed Ermeni Kilisesi ve Ferruh Kethüda Camisi’ni de görerek -gezimizin son semti olan- Ayvansaray’a geçiyoruz. Burada Hz.Cabir Camisi görüp; Rumların Dünyadaki en önemli ayazmalarından birisi kabul edilen, mucizevi Meryem Ana ikonasıyla (Panagia Blaherna) tüm dünyada tanınan Blaherna’yı da ziyaret ederek gezimizi 16.00 civarında Ayvansaray’da bitiriyoruz.

Profesyonel Kokartlı Kültür Rehberliği

Öğle Yemeği,
Ulaşım,
Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri