KISA BALKAN TURU PROMOSYON

KISA BALKAN TURU PROMOSYON
KISA BALKAN TURU PROMOSYON
KISA BALKAN TURU PROMOSYON
KISA BALKAN TURU PROMOSYON
KISA BALKAN TURU PROMOSYON
KISA BALKAN TURU PROMOSYON
Tur Detay İki Kişilik Oda Kişi Başı Tek kişilik Oda İlave Yatak Çocuk Fiyat 2. Çocuk Fiyat Taksit Seçenekleri
KISA BALKAN TURU
3* ve 4* Oteller
119,00 EUR 179,00EUR 119,00EUR 2-6 Yaş
99,00EUR
06-11 Yaş
99,00EUR
Ödeme Seçenekleri
Tur Detay İki Kişilik Oda Kişi Başı Tek kişilik Oda İlave Yatak Çocuk Fiyat 2. Çocuk Fiyat Taksit Seçenekleri
KISA BALKAN TURU
3* ve 4* Oteller
119,00 EUR 179,00EUR 119,00EUR 2-6 Yaş
99,00EUR
06-11 Yaş
99,00EUR
Ödeme Seçenekleri
Tur Detay İki Kişilik Oda Kişi Başı Tek kişilik Oda İlave Yatak Çocuk Fiyat 2. Çocuk Fiyat Taksit Seçenekleri
KISA BALKAN TURU
3* ve 4* Oteller
99,00 EUR 159,00EUR 99,00EUR 2-6 Yaş
79,00EUR
06-11 Yaş
79,00EUR
Ödeme Seçenekleri

Bulgaristan & Makedonya & Yunanistan- Otobüs ile
Sofya- Üsküp-Tetova (Kalkandelen)- Ohri- Bitola (Manastır) – Selanik - Kavala
’’Balkanların sevimli yüzleri’’
Zorunlu Ekstra Ödeme Yok
2 Gece 4 Gün - 4* Otelde 2 Gece Konaklama
12 Ekim / 19 Ekim /26 Ekim

1.Gün Perşembe | İstanbul - Sofya
Akşam saat 22.00 de Kadıköy evlendirme dairesi, saat 22.30’da Harbiye Acenta Önü ve saat 23.00 de Bakırköy Ömür Plaza önünden, 22.30 ‘da Isparta Kule Tır Parkı hareketi ile yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından Kapıkule sınır kapısına varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Bulgaristan’a geçerek, Plovdiv üzerinden Sofya’ya varıyoruz.
2.Gün Cuma  | Sofya - Üsküp
Sabah saatlerinde Sofya’ya varışımıza müteakip, yapacağımız şehir turunda; St. NedelyaKilisesi, Rotunda Kilisesi, Rus Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, AleksandırNevski Katedrali, Başbakanlık ve parlamento binaları ile Sofya Üniversitesi ve ulusal kültür sarayı ve Mimar Sinan tarafından tasarlanan Banyabaşı Camii görülecek yerler arasındadır. Serbest zaman ardından Makedonya’ya ve Başkent Üsküp’e geçiyoruz. Üsküp girişinde Bit Pazarı, Sultan Murat Cami, İsa Bey Cami, panaromik olarak göreceğiz.  Şehir merkezinde Üsküp yürüyüş  turumuza Yeni Üsküp’ten başlayarak. Yeniyapılan eserleri görüyoruz. Büyük İskender Heykeli Ardından II.Filip Heykeli, Arkeoloji Müzesi, Zafer Takı, Çar Samuel Heykeli ve 1.Justinyanus Heykeli eserlerdir. Üsküp’ün Sembolü olan Osmanlı döneminde yapılmış olan Taş Köprü üzerinden Vardar Nehrini geçerek Eski Üsküp bölgesine geçiyoruz. Burada öğlen yemeği ve alışveriş için vereceğimiz serbest zaman sonrasında rehberimizin göstereceği buluşma yerinde toplanıp panoramik yürüyüş turumuza devam ederek. Türk Çarşısı içindeki Osmanlı mimarisindeki sokaklardan yürüyerek, keyifli bir yürüyüşle, Davutpaşa Hamamı, Kapan Han, Çifte Hamam, Sulu Han’ı, Kurşunlu Han, Mustafa Paşa Cami, Üsküp Kalesi (Dışarıdan) Kalenin hemen yanından Vardar Nehrini ve Üsküp’ün mahallelerini tepeden görerek otobüsümüze binip otelimize hareket ediyoruz. Geceleme Üsküp’te otelimizdedir.
3. Gün Cumartesi | Üsküp -  Tetova (Kalkandelen) - Ohri 
Sabah kahvaltı ardından Balkanların en önemli turizm bölgelerinden biri olan Ohri’ye hareket ediyoruz. Yol üzerinde büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Makedonya’nın en büyük üçüncü kenti Tetova’yı (Kalkandelen) ziyaret ediyoruz. Osmanlı Öyle silahlar yapılırmış ki burada, kalkanları delermiş, o nedenle bu adı almış... 1495 yılında iki kız kardeşin desteğiyle yapılmış, duvarları rengârenk süslenmiş görkemli Alaca Cami’yi gördükten sonra yolumuza devam ediyoruz. Ohri Kalesini panoramik olarak otobüsten görüyoruz. Ohri’ye varış ardından yapacağımız kısa bir yürüyüş ile Ohri Camii, Ohri Çarşısı, Safranbolu evlerini andıran mimarisi ile Eski Osmanlı Evleri, Aya Sofya ve Aziz Kaneo Kiliseleri ve balkanların en büyük ve en popüler göllerinden biri olan Ohri gölü görülecek yerler arasındadır. Burada vereceğimiz serbest zamanda bayanlar, dünyaca ünlü Ohrid İncisi satın alma imkânı bulabilirler. Arzu eden misafirlerimiz serbest zamanda rehberimiz tarafından düzenlenecek olan Tekne ile St.Naum turuna katılabilirler. (35 Euro) Bu turumuzda Ohrid gölünde tekne ile yerel müzikler eşliğinde eğlenerek ve Ohrid gölünün müthiş manzarasını izleyerek gideceğimiz bu turumuzda Ortodoksların en kutsal manastırlarından biri olan St.Naum Manastırını ve çevresinde Ohri gölünü oluşturan tabiat mucizesi su kaynaklarının görüyoruz. Ardından otelimize geçiyoruz. Arzu eden misafirlerimiz rehberimiz tarafından düzenlenecek olan Makedonya Taverna Gecesinde hem Makedonya’nın yerel yemeklerini tatma, hem de Makedon Müzikleri ve Folklor gösterileri ile Makedonya kültürünü yakından tanıma fırsatına sahip olacakları Makedon Gecesi Turu’na katılabilirler. (35 Euro / Yemek + 2 İçki dâhildir.) Geceleme Ohri’de otelimizdedir.
4.Gün Pazar | Ohri - Bitola - Selanik - Kavala - İstanbul 
Erken alacağımız kahvaltı ardından saat 07.00’de otelimiz çıkış işlemlerinin yapılması ile birlikte Bitola’ya hareket ediyoruz. Varışımıza müteakip yapacağımız panoramik turda, Yeni Cami, Türk Çarşısı, (Elveda Rumeli dizisindeki tarihi sokaklar), Kapalı Çarşı, İshak Paşa Cami ve Saat Kulesini görüyoruz. Ardından Şirok Sokak olarak adlandırılan Bitola çarşısında yürüyüş yapıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün okuduğu askeri okul İdadi’yi görüyoruz. Sonrasında Selanik’e hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ardından Selanik’e varıyoruz. Selanik’in kafeleri ve mağazaları ile meşhur Aristoteles Meydanı ve Kordon Boyundan geçerek, Beyaz Kule ’de şehri tanıma ve öğlen yemeği için verilecek serbest zaman ardından yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Büyük İskender heykeli, Döner Kule, Uluslarası Fuar alanı, Osmanlı Hamamı, Osmanlı Cami, Bedesten, Yunanistan Makedonya’sı Başkanlık Sarayı ve Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün doğduğu ve yaşadığı evi ziyaret ettikten sonra Kavala ’ya devam ediyoruz. Kavala’ya varış. Kavala panoramik şehir turu; İmarethane, Su Kemerleri, Kavalı Mehmet Ali Paşa’nın konağı, Kavala Kalesi (panoramik olarak), Belediye Binası, Kavala çarşısı, Kordon görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği molasında Yunanistan’ın meşhur deniz ürünleri ve mezelerinin tadına bakma fırsatı bulacağız. Şehri tanıma ve yemek için verilecek serbest sonrası İstanbul’a hareket. Gümrük ve pasaport işlemleri sırasında Yunan Freeshop’unda alışveriş imkânı. İpsala sınır kapısından Türkiye’ye giriş ardından yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla, gece yarısından sonra, sabaha karşı saatlerde İstanbul’a varış ve turumuzun sonu. Bir sonraki turumuzda görüşmek dileği ile…

 

ÖNEMLİ BİLGİLER
Çocuk fiyatları; 2 yetişkinle aynı odada 3. kişi olarak konaklamaları halinde uygulanır.
Üç Yataklı odada; 3. yatak ilave yatak olup, açılır - kapanır yatak şeklindedir ve diğer 2 yatakla aynı konfora sahip değildir.
Gümrük geçiş saatine göre, geç varışlarda panoramik şehir tanıtım turu, ertesi gün yapılır. Pasaportunda Kıbrıs kaşesi olanlar Yunanistan prosedürü gereği girişine izin verilmez
Acentemiz kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.Rezervasyon esnasında koltuk numarası sözü veya garantisi verilemez.
Yeşil pasaport sahiplerine vize gerekmemektedir.
Shengen vize işlemleri sırasında ve yurtdışı çıkışlarınızda ve girişlerinizde problem yaşamamak için pasaportunuzun seyahat bitiminden itibaren 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır.
Ne zaman yapılırsa yapılsın iptal durumunda vize ve sigorta ücretleri iade edilmez.
Programlarda belirtilen gezilerin günleri yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen geziler yapılmaz. Bu gezilerin yapılamamasından Acentemiz sorumlu tutulamaz.
Acentemiz gezi programlarına kayıt yaptırmış kişiler bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılır.
Araçlarımız katılım sayısına göre değişkenlik göstermekte olup 18 kişiye kadar Volkswagen Crafter, 27 kişiye kadar İsuzuTurquoise, 46 kişiye kadar Mercedes Benz Tourismo veya Mercedes Benz Travego yüksek model lüks araçlar ile gerçekleştirilmektedir.
Acentemiz misafirlerine haber vermek koşulu ile turu iptal etme/tarih değişikliği yapma hakkına sahiptir. Yeterli sayıda katılım sağlanmayan programlarda turu önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı Acentemizde saklıdır. Turun iptali durumunda Acentemiz iptalini bizzat bildirmek zorundadır. Yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur.

Lüks araçlarla ulaşım
Selanik, Üsküp, Sofya gezileri dâhil,
3* vb. otellerde 2 gece oda kahvaltı konaklama,
Programda dâhil olduğu belirtilen şehirlerarası transferler,
Otel ve gümrük vergileri,
Türkçe rehberlik hizmeti

Seyahat Sağlık Sigortası (15 Euro)
Çok Girişli Shengen Vizesi ( 130 Euro )
Yurtdışı çıkış Harcı (15 TL)
Ekstra turlar ve kişisel harcamalar
Şoför/Rehber/Otel bahşişleri (5 Euro Kişi Başı)

Yurt dışına seyahat edecek tüm yolcularımızın, mevcut geçerli bulunan pasaportlarının ilk alış tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır. Ayrıca seyahat bitimi itibari ile geçerlilik sürelerinin 6 aylık olması gerekmektedir.

TÜRK VATANDAŞLARININ KULLANDIĞI PASAPORT TİPLERİ

Umuma Mahsus Pasaportlar (Bordo Pasaport)
Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler.

Hususi Pasaportlar (Yeşil Pasaport)
Hususi pasaportlar Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski Bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz. Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu tür pasaport verilir. İl ve ilçe belediye başkanlarına, görevleri süresince hususi pasaport verilir. Hususi pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı tür pasaport verilir. Hususi pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise aynı türden pasaport verilmesi mümkündür. Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir. Hak sahibi ebeveynin vefatı durumunda vefat eden ebeveynden dolayı emekli aylığı (yetim maaşı) bağlanan çocuklar iş sahibi olarak değerlendirilmeyip yukarıda belirtilen diğer şartları taşımaları halinde hususi pasaport verilebilecektir..

Hizmet Pasaportları (Gri Pasaport )
Hizmet Pasaportları, Hükümetçe, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi vazifeyle dış memleketlere gönderildiklerinde veya dış memleketlerde vazifeye alınanlara, Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere verilir. Hizmet damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli hizmet damgalı pasaport verilir.

Diplomatik Pasaportlar (Kırmızı Pasaport)
Diplomatik pasaportlar, Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan Bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay birinci ve ikinci başkanlarına, Cumhuriyet Başsavcısına, orgenerallere, oramirallere, eski cumhurbaşkanlarına, yasama meclisleri eski başkanlarına, eski başbakanlar ve dışişleri eski bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanına, Valilere, Büyükşehir Belediye Başkanlarına, Büyükelçilik unvanı almış olanlar ile, Dışişleri Bakanlığı meslek mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üst düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenlere, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri nezdinde memur edilen müşavirlere, ataşelere ve muavinlerine, Hükümet adına milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya milletlerarası toplantılarla kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenlere ve yabancı devletler veya milletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenlere, siyasi kuryelere verilir. Diplomatik pasaport alabilecek durumda bulunan veya alan kimselerin sıfat veya vazifeleri devam ettiği müddetçe, eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden enaz biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli diplomatik pasaport verilir Diplomatik pasaportlar hiçbir harç veya resme tabi değildir.

Pasaport geçerlilik kriterleri
Geçerlilik tarihi, başvuru sahibinin Schengen alanını terk etmeyi düşündüğü tarihten sonra en az 3 ay daha uzun olmalıdır.
Diğer ülkeler için başvuru sahibinin ülkeyi terk etmeyi düşündüğü tarihten sonra en az 6 ay daha uzun olmalıdır.
Vizenin ve giriş/çıkış kaşelerinin basılması için en az iki boş sayfaya sahip olmalıdır.
Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir.

 


Vize Nedir?
Vize, Avrupa Birliği ve/veya gidilecek ülke kanunları tarafından belirtilen koşullar ve şartlar karşılanması koşulu ileSchengen ülkeleri sınırları içerisine giriş yapma, sınırlar içerisinde kalma ve sınırdan çıkma iznidir. Her başvuru sahibinin, vize alabilmek için gerekli tüm koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Kişilerin her birinin, kendi pasaportunda geçerli bir vizesi olması gerekmektedir.
Ebeveyninin/yasal vasisinin pasaportuna kayıtlı olmayan ve 15 yaşın altında olan ve kendisine ait şahsi pasaportu olmayan çocuklar hariç, herkesin bireysel vizeye sahip olması gerekmektedir. Çocuk, ebeveyninin/yasal vasisinin pasaportuna kayıtlı ise bu durumda söz konusu pasaporta iki tane vize etiketi yapıştırılmaktadır. Söz konusu çocuk, ebeveyninin/yasal vasisinin dosyasından ayrı bir vize başvuru formu ve diğer gerekli evraklarla birlikte başvuru yapmalıdır.
Vize Türleri
Kısa dönem vize – Schengen bölgesinde kalmak için Schengen vizesi olarak işlenir
1. Havaalanı transit vize (vize “A”)
2. 90 güne kadar kalmak için kısa dönem vize (vize “C”)
*TuristikAmaçlı   *Ziyaret (Davet) Amaçlı   *Kültür Amaçlı   *Spor Amaçlı   *Eğitim Amaçlı   *Çalışma Amaçlı
*Bilimsel Araştırma Amaçlı   *İş Amaçlı   *Resmi/Siyasi Amaçlı
Uzun dönem vize – Schengen vizesi özellikleri olan ulusal vize olarak işlenir (yani yarım sene içerisinde maksimum 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkı sağlar)
1. 90 günden fazla kalmak için vize (vize “D”)
* Çalışma Amaçlı   *Girişimcilik Amaçlı   *Eğitim Amaçlı   *Bilimsel Araştırma Amaçlı   *Aile Birleşimi Amaçlı
* Spor/Kültür/Davet Amaçlı    *Tıbbı Tedavi Amaçlı
2. Daimi oturum veya uzun dönem izni için 90 günden fazla kalma vizesi

Vize başvurusu ne zaman yapılır?
Kısa süreli (turistik) vize başvurusu planlanan seyahatin başlangıç tarihinden en fazla 3 ay önce yapılabilir. Seyahatin başlangıç tarihinden en az 15 gün içerisinde yapılması tavsiye edilir. Bundan daha geç yapılan bir başvuru zamanında işleme alınmayabilir. Konsolosluk kararını 15 takvim günü içerisinde verecektir. İstisnai durumlarda bu süre 30- 60 güne kadar uzatılabilir.
İşlem süresi pasaport konsolosluğa verildiği günden baz alınarak bilgilendirilme yapılmalıdır.

Vize başvurunuz yapıldıktan sonraki süreçte
Konsolosluk başvuru esnasında sunulan evrakların dışında farklı evraklar talep edebilir.
Başvuru sahibini şahsen görüşmeye çağırabilir.
Vize başvurunuzu reddedilebilir. Red nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamakla beraber, bazı ülkeler yazılı ve/veya sözlü açıklama yapmaktadır

Birden fazla Schengen devletine gideceksem vize başvurusunu nereye yapmalıyım?
Vize başvurunuzu seyahatinizin tek ya da temel amacının bulunduğu devletin diplomatik temsilciliğine sununuz. Eğer seyahatin temel amacı belirlenemiyorsa, vize başvurunuzu en uzun süre kalacağınız devletin diplomatik temsilciliğine sununuz. Yalnız bu formülün kullanılması mümkün değilse, vize başvurunuzu Schengen alanına giriş yapacağınız devletin diplomatik temsilciliğine, yani ilk ziyaret edeceğiniz devletin diplomatik temsilciliğine sununuz.
Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLİSTESİ

Şirket Sahipleri ( Şahıs Şirketi )
Eczacılar, Serbest Muhasebeci Ve MaaliMüşavirler İçin De Geçerlidir
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi itibari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Antetli Kağıda ( Antetli Kağıdı Yok İse A4’ün Üst Orta Kısmında Kaşe Basarak Kullanabilir ) Seyahat Tarihleri   
ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse İsimleri Belirtilerek
Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli )
• İmza Beyannamesi
• 2013 İşlenmiş Vergi Levhası
• Bağlı Bulunduğu Odadan Son Üç Aylık Faaliyet Belgesi ( İlk Schengenler İçin Orijinali Gereklidir) ( Var İse
Şahıs Şirketlerinde Zorunlu Değildir )
• Oda Sicil Kayıt Sureti ( Var İse Şahıs Şirketlerinde Zorunlu Değildir )
• Sicil Gazetesi Fotokopisi ( Var İse Şahıs Şirketlerinde Zorunlu Değildir )
• İçerisinde En Az 2500-3000 TL  Meblağ Bulunan Son 6 Aylık Hareketlerini Gösterir Orijinal Hesap Cüzdanı
Veya Sahibinin İsmi Belirtilmiş Kaşeli, İmzalı, İmza Sirküleriyle Birlikte Hesap Dökümü ( Hesap Fon Veya Altın
Hesabıysa Döküme TL Karşılığını Gösterir Varlık Ekstresi Eklenmelidir )
*Son Aya Ait Kredi Kartı Ekstresi
*Tapu     *Araç Ruhsatı    *Diploma   *Evlilik Cüzdanı Fotokopisi
Şirket Ortakları ( Limitet Şirketleri İçin)(Çok Ortaklı)
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtabari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Antetli Kağıda İmza Yetkilisi ( İmza Sirkülerinde İmzası Geçen) Tarafından İmzalı Kaşeli Seyahat Tarihleri Ve
Gidiş Amacı Belirtilmiş Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse İsimleri Belirtilerek
Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli )
• Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Şahsi Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse
İsimleri Belirtilerek Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli) (Başvuru Sahibi Şirkette İmza Yetkilisi Değil İse
• İmza Sirküleri
• Son Üç Aylık Faaliyet Belgesi ( İlk Schengenler İçin Orijinali Gereklidir)
• 2013 İşlenmiş Vergi Levhası
• Ortakları Gösterir Sicil Gazetesi ( Başvuru Sahibinin İsmi Mutlaka Geçmeli )
• İçerisinde En Az 2500-3000 TL Meblağ Bulunan Son 6 Aylık Hareketlerini Gösterir Orijinal Şahsi Ve Şirket
Hesap Cüzdanı Veya Sahibinin İsmi Belirtilmiş Kaşeli, İmzalı, İmza Sirküleriyle Birlikte Hesap Dökümü (
Hesap Fon Veya Altın Hesabıysa Döküme Tl Karşılığını Gösterir Varlık Ekstresi Eklenmelidir )
Çek Cumhuriyeti Ve İspanya Konsolosluğu Şirket Hesaplarını Kabul Etmemektedir
• Son Aya Ait Kredi Kartı Ekstresi
*Tapu*Araç Ruhsatı*Diploma*Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Şirket Çalışanları: ÖzelHastanede Çalışan Doktor, Hukuk Bürosunda Veya Şirkete Çalışan Avukat, Özel Okulda Öğretmen, Bankacılar İçin De Geçerlidir
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtabari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Şahsi Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse
İsimleri Belirtilerek Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli )
• Antetli Kağıda İmza Yetkilisi ( İmza Sirkülerinde İmzası Geçen) Tarafından İmzalı Kaşeli, Düzenlenme Tarihi
Olan Çalışanın Görevi Ve İzin Tarihleri Yazılı Dilekçe
• İmza Sirküleri
• Son Üç Aylık Faaliyet Belgesi ( İlk Schengenler İçin Orijinali Gereklidir)(Hukuk Bürosunda Çalışan Avukatlar
İçin Yanında Çalıştığı Kişinin Baro Kaydı)
• 2013 İşlenmiş Vergi Levhası
• Ortakları Gösterir Sicil Gazetesi
• SGK İşe Giriş Bildirgesi ( Bankacılar İçin Kendi Emekli Sandıklarından Yazı )
• Avukatlar İçin Son Üç Ay İçinde Alınmış Baro Kaydı ( İlk Schengenler İçin Orijinali Gereklidir)
• SGK Hizmet Dökümü Veya Son 3 Aylık SGK Hizmetli Listesi
• Son 3 Aylık Maaş Bordurosu
• İçerisinde En Az 2500-3000 Tl Meblağ Bulunan Son 6 Aylık Hareketlerini Gösterir Orijinal Hesap Cüzdanı Veya
Hesap Sahibinin İsmi Belirtilmiş Kaşeli, İmzalı, İmza Sirküleriyle Birlikte Hesap Dökümü ( Hesap Fon Veya
Altın Hesabıysa Döküme Tl Karşılığını Gösterir Varlık Ekstresi Eklenmelidir )
• Son Aya Ait Kredi Kartı Ekstresi
* Tapu*Araç Ruhsatı*Diploma*Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Devlet Memurları İçin:Devlet Okulunda Öğretmen, Devlet Hastanesinde Doktor Ve Askerler İçin
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtibariİle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik No.su Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Şahsi Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse
İsimleri Belirtilerek Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli )
• Görev Yapılan Kurumdan Mühürlü İmzalı Görev Ve İzin Yazısı
• Son 3 Aylık Maaş Bordrosu
• İçerisinde en az 2500-3000 TL meblağ bulunan son 6 Aylık hareketlerini gösterir orijinal hesap cüzdanı veya
Hesap Sahibinin İsmi Belirtilmiş Kaşeli, İmzalı, İmza Sirküleriyle Birlikte Hesap Dökümü ( Hesap Fon Veya
Altın Hesabıysa Döküme Tl Karşılığını Gösterir Varlık Ekstresi Eklenmelidir )
• Son Aya Ait Kredi Kartı Ekstresi
  *Tapu*Araç Ruhsatı*Diploma*Evlilik Cüzdanı Fotokopisi


Emekliler İçin
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtibari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Şahsi Dilekçe ( Beraber Seyahat Edilecek Aile Fertleri Var İse
İsimleri Belirtilerek Masraflarının Karşılanacağı Beyan Edilmeli )
• Emekliliği Kanıtlayıcı Belge (Emekli Kimlik Kartı, SGK’dan Emekli Yazısı, Emekli Maaş Dekontu, Maaş Alınan
Bankadan Maaş Görünür Şekilde Hesap Dökümü) Belirtilen Evraklardan Birinin Getirilmesi Yeterlidir
• İçerisinde En Az 2500-3000 TL Meblağ Bulunan Son 6 Aylık Hareketlerini Gösterir Orijinal Hesap Cüzdanı
Veya Hesap Sahibinin İsmi Belirtilmiş Kaşeli, İmzalı, İmza Sirküleriyle Birlikte Hesap Dökümü ( Hesap Fon
Veya Altın Hesabıysa Döküme TL Karşılığını Gösterir Varlık Ekstresi Eklenmelidir )
• Son Aya Ait Kredi Kartı Ekstresi
* Tapu*Araç Ruhsatı*Diploma*Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Ev Hanımları İçin
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtabari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Masraflarını karşılayacak Kişiden Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Masrafların Karşılanacağını İsim
Belirterek Beyan Edilmiş Şahsi Dilekçe
• İmza Örneği ( Ehliyet, Pasaport V.B. )
• Masraflar Eş Tarafından Karşılanıyorsa Evlilik Cüzdanı Fotokopisi Diğer Aile Üyeleri Tarafından Karşılanıyor İse
Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
Yukarıda Belirtilen Evraklara Ek Olarak Masrafları Karşılayan Kişinin Meslek Gurubuna Göre Evrakları Eksiksiz
Olarak Hazırlaması Gereklidir.

Öğrenciler İçin
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtabari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Yeni Tarihli Orijinal Öğrenci Belgesi
• Masraflarını Karşılayacak Kişiden Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Masrafların Karşılanacağını İsim Belirterek Beyan Edilmiş Şahsi Dilekçe
İspanya Konsolosluğu Masrafları Anne Ve Baba Dışında Birinin Karşılamasını Kabul Etmemektedir
• İmza Örneği ( Ehliyet, Pasaport V.B. )
• 18 Yaş Altı Seyahat Edecek Misafirlerimiz İçin Anne Ve Baba Tarafından Noterden Muvaffakatname ( İtalya Konsolosluğu Anne Ve Baba Beraber Gitse Dahi Her Başvuruda Bu Evrakı İstemektedir )(Bazı Durumlarda Diğer Konsolosluklarda Bu Evrakı Talep Edebilir)
• Yukarıda Belirtilen Evraklara Ek Olarak Masrafları Karşılayan Kişinin Meslek Gurubuna Göre Evrakları Eksiksiz Olarak Hazırlaması Gereklidir.

Çalışmayanlar İçin
• Maximum Son 10 Sene İçerisinde Alınmış Seyahat Bitiş Tarihi İtabari İle En Az 6 Ay Geçerliliği Olan Pasaport
• Var İse Eski Pasaportlar
• 2 Adet Yeni Çekilmiş ( Son 3 Ay İçerisinde ) Beyaz Fonlu Objektife Düz Bakılmış Yüzde İfade Olmaksızın
Çekilmiş Yüz Hatlarının Net Belli Olduğu 4,5-6 Cm Boyunda Vesikalık Fotoğraf
• TC Kimlik Nosu Yazılı Okunaklı Nüfus Kağıdı Fotokopisi
• Masraflarını karşılayacak Kişiden Seyahat Tarihleri Ve Gidiş Amacı Belirtilmiş Masrafların Karşılanacağını İsim
Belirterek Beyan Edilmiş Şahsi Dilekçe
• İmza Örneği ( Ehliyet, Pasaport V.B. )
• Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
• Yukarıda Belirtilen Evraklara Ek Olarak Masrafları Karşılayan Kişinin Meslek Gurubuna Göre Kendi Evraklarını
Eksiksiz Olarak Hazırlaması Gereklidir.